Od przeszłości uczmy się lepszej przyszłości.

Natura, człowiek, medycyna

Od niepamiętnych czasów ludzie poszukiwali leków pochodzenia roślinnego i konopie także były wykorzystywane w celach medycznych. W zachodnim świecie, jeszcze na początku XX wieku marihuana była stosowana jako lekarstwo, np. jako środek przeciwbólowy. Setki artykułów, napisanych przez wielu lekarzy i naukowców, chwaliło i polecało konopie jako skuteczne źródło leków.

Pod koniec lat 30. XX wieku marihuanę zaczęto uznawać za substancję niedozwoloną. Przez kolejne ćwierć wieku w zdecydowanej większości państw na całym świecie podjęto decyzje o jej delegalizacji. Jednakże w ostatnich latach w literaturze medycznej publikowanych jest coraz więcej badań, które dowodzą, że wiele właściwości marihuany korzystnie wpływa na niektóre schorzenia.

Receptory kannabinoidowe odkryto dopiero w latach 90. XX wieku. – CB1 w 1990 r., a CB2 w 1993 r. Ich aktywacja zachodzi zarówno pod wpływem związków wytwarzanych naturalnie w naszym organizmie (endokannabinoidy), jak i substancji zawartych w marihuanie (fitokannabionoidy). CBD, THC i inne kannabinoidy obecne w konopiach wpływają na wiele układów organizmu, takich jak układ odpornościowy, układ nerwowy, apetyt, nastrój, pamięć i uczucie bólu.

Zdrowie, którego źródłem jest natura – konopie i ich produkty

Konopne leki i suplementy diety mogą pochodzić z różnych odmian konopi oraz być wytwarzane w wyniku różnorodnych metod. Marihuana, na przykład, powstaje w procesie suszenia kwiatów i pąków, które zawierają gruczoły żywiczne pełne kannabinoidów. Z kolei haszysz produkowany jest ze zlepionej i sprasowanej żywicy, która jest wytwarzana z włosków znajdujących się na łodygach i liściach, zbieranych głównie z kwiatów żeńskich podczas dojrzewania i kwitnienia. Inną formą, stosowaną w latach 30-tych XX wieku, był wyciąg płynny, który był wykorzystywany jako powszechny środek przeciwbólowy. Głównymi substancjami czynnymi zawartymi w konopiach są kannabinoidy. Jednym z nich jest THC, który wywołuje różnorodne biologiczne efekty w organizmie (zmniejsza nudności i wymioty, rozluźnia mięśnie, działa przeciwbólowo i nasennie, stymuluje apetyt), w tym oddziałuje psychoaktywnie.

Źródła literackie – konopie w historii

W swojej podróży z Himalajów do świata zachodniego, konopie były używane w rytuałach religijnych Asyryjczyków jako „lekarstwo na smutek” i otworzyły drogę do duchowych transów szamanów innych zbiorowości i plemion. Istniejące dowody świadczą o tym, że poddani imperium perskiego palili ogromne, uroczyste ogniska, aby móc, wraz z sąsiednimi plemionami, wdychać dym z płonących konopi, zaś Indianie wykorzystywali je do uśmierzania bólu.