Dostosowanie dawki dla pacjentów zażywających konopie znacznie się różni od produktów lub leków, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Dawkowanie produktów z konopi indyjskich jest spersonalizowane i różni się w zależności od osoby, niezależnie od masy ciała, rodzaju wskazania (choroby), wieku i innych czynników. Są pacjenci, którzy będą zadowoleni tylko jedną kroplą lub inhalacją i są tacy, którzy będą potrzebować znacznie więcej kropli/wdechów.

Podstawowe zasady

Zacznij od małej dawki i postępuj powoli – dokładna dawka będzie to najniższa dawka, która zapewni złagodzenie większości objawów choroby odczuwanych przez pacjenta przy minimalnych skutkach ubocznych. Proces dostosowania dawki ma na celu sprawdzenie skutków leczenia pod kątem występowania skutków ubocznych.

Kolejność i podział liczby kropli/wdechów można zamieniać pomiędzy dniem/ popołudniem/ wieczorem/ nocą w zależności od osobistych potrzeb. Na przykład, jeśli ból jest głównie po południu, warto wtedy przyjąć lek, a nie np. rano.

Zaleca się rozpoczęcie kuracji produktami z marihuany z początkową dawką 1-2 wdechów/kropli raz lub dwa razy dziennie.

Zaleca się rozpoczęcie stosowania marihuany w miłej atmosferze i popijanie w tym czasie zimnego napoju (najlepiej niegazowanego) lub soku oraz jedzenie np. owoców, daktyli czy zdrowych kanapek (diabetycy winni monitorować poziom glukozy we krwi). Procedura ta ma na celu zapobieganie ostremu spadkowi stężenia glukozy we krwi i wzrostowi apetytu u osób, które tego nie potrzebują. Posiłki można także podawać po upływie około 30 minut od przyjęcia marihuany.

W przypadku osób z niskim lub niezrównoważonym ciśnieniem krwi zaleca się monitorowanie po raz pierwszy. Aktywne składniki marihuany mogą powodować obniżenie ciśnienia krwi i zawroty głowy. Wskazane jest zachowanie ostrożności podczas przechodzenia z pozycji leżącej do stojącej.

Powinieneś wypić 2-3 łyki zimnego napoju przed każdym wdechem, aby złagodzić pieczenie gardła lub kaszel będący efektem palenia.

Dawkę można zwiększać stopniowo (co 3-5 dni) aż do pełnej adaptacji. W każdym momencie można zwiększać liczbę kropli/wdechów i czasy przyjmowania w ciągu dnia (do 4-5 na dzień/odstępy około 5 godzin). Za każdym razem dodawać jedną kroplę/wdech.

Jeśli wystąpią działania niepożądane, należy kontynuować przez kilka dni bez zwiększania dawki, aż do dostosowania (około tygodnia).

Przez około 30 minut od przyjęcia dawki marihuany należy unikać dynamicznej aktywności fizycznej.

Efekt psychoaktywny można złagodzić dzięki zjedzeniu pomarańczy/cytryny lub wypiciu naturalnego soku z cytrusów.

Należy pamiętać, że proces równoważenia i osiągnięcia najbardziej efektywnego dawkowania i składu jest procesem długim, który może trwać od kilku tygodni do dwóch-trzech miesięcy. Leczenie z użyciem marihuany nie powinno być postrzegane jako natychmiastowo działające „czary”, ale jako wymagający pewnej wytrwałości proces adaptacji. Działanie marihuany ma charakter kumulacyjny i wymagana dawka winna być przyjmowana na stałe.

Ważne jest podkreślenie, że efekty nietolerancji są możliwe po długotrwałym stosowaniu, w tym przypadku konieczna byłaby zmiana leczenia poprzez zastosowanie  innego produktu lub innej dziennej dawki.

Przykładowa tabela monitorowania w celu ustalenia indywidualnego dawkowania

Zaleca się monitorowanie i ocenę karty z wynikami, aby szybko ustalić odpowiednią dawkę. Poniżej znajduje się przykładowa tabela dla indywidualnego, umiarkowanego i stopniowego wzrostu dziennego zapotrzebowania  (każdego dnia wzrost kropli, bądź wdechów):