Ucz się i używaj mądrze

Konopie (łac. Cannabis) to rodzaj roślin z rodziny konopiowatych (łac. Cannabaceae). Należy do niego jeden gatunek – konopie siewne (łac. Cannabis sativa), w którym można wyróżnić trzy odmiany: sativa, indica oraz ruderalis. Konopie są uprawiane na całym świecie od ponad 6 000 lat, ze względu na ich szerokie zastosowanie, między innymi jako leki, żywność, materiał do produkcji ubrań czy lin, ale także jako narkotyk.

Marihuana to określenie używane do opisania konopi bogatych w substancje psychoaktywne, wykorzystywanych w celach leczniczych lub odurzających. Słowem tym opisuje się także mieszankę wysuszonych (czasem także sfermentowanych) kwiatostanów żeńskich i liści roślin z rodzaju konopi. Marihuana  była używana już w starożytnych kulturach do leczenia wielu schorzeń, a do chwili delegalizacji w latach 30 ubiegłego wieku była głównym składnikiem wielu leków.

Od czasu zdelegalizowania aż do XXI wieku marihuana była nieobecna na aptecznych półkach. Jednak ze względu na coraz większą liczbę badań naukowych zakres jej zastosowań stale rozszerza się od początku XXI wieku, podobnie jak liczba osób stosujących ją w celach medycznych.

W konopiach znaleźć można ponad 480 związków chemicznych. Najbardziej znane i najlepiej zbadane substancje czynne w tej niezwykłej roślinie to kannabinoidy, takie jak kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC). Oprócz nazwy konkretnej odmiany, produkty z marihuany są klasyfikowane według stężenia tych substancji. Uważa się, że CBD ma szerszy zakres zastosowań medycznych niż THC. Obecnie znane są również inne składniki (kannabinoidy i terpeny), które mają również znaczenie terapeutyczne. Istnieje jednak bardzo niewiele danych z badań medycznych dotyczących ich skutków farmakologicznych. W chwili obecnej dostępne produkty są odpowiednio dobierane dla każdego pacjenta w zależności od stężenia substancji czynnych, pochodzenia i odmiany rośliny (Sativa/Indica).

Właściwości odmiany Sativa – uważa się, że ma stymulujące, orzeźwiające działanie i jest bardziej odpowiednia do stosowania w ciągu dnia.

Właściwości odmiany Indica – działa uspokajająco i łagodząco, jest lepsza do stosowania w nocy.

Obecnie większość gatunków jest hybrydowa (mieszana), co ma na celu maksymalizowanie zalet. Każdy pacjent ma własne, specyficzne potrzeby, dlatego ważne jest, aby skład, postać i dawka produktów z konopi były dostosowywane przez profesjonalistę medycznego indywidualnie i stopniowo w celu osiągnięcia najbardziej odpowiedniego leczenia przy minimalnych działaniach niepożądanych.