Obok licznych zalet marihuany medycznej i jej powszechnego stosowania, konieczna jest również świadomość niekorzystnych skutków ubocznych wywoływanych przez marihuanę medyczną oraz sposobów postępowania z nimi.

Rozpoczynając stosowanie marihuany medycznej, warto w miarę możliwości osiągnąć równowagę w leczeniu lekami na choroby przewlekłe.

Większość skutków niepożądanych wywoływanych przez marihuanę medyczną jest łagodna i ustępuje w okresie adaptacyjnym.

Istnieje szereg skutków ubocznych, wymagających szczególnej uwagi, które, ogólnie rzecz biorąc, wynikają z przyjmowania dużych dawek lub długotrwałego i ciągłego stosowania marihuany.

Efekty fizjologiczne

Brak równowagi, brak koordynacji, słabość i zawroty głowy. Pacjenci cierpiący na przewlekłe zawroty głowy i częste upadki winni zachować ostrożność i odpoczywać przez godzinę po podaniu leku.

Bezruch, zmęczenie i sen, niska aktywność ruchowa.

Gwałtowny spadek poziomu glukozy aż do warunków hipoglikemii. Należy zachować większą ostrożność w przypadku pacjentów cukrzycowych lub wykazujących tendencje do cukrzycy. Pożądane jest, aby przed zabiegiem coś zjeść/wypić, a następnie odczekać około 30 minut po posiłku. Po rozpoczęciu zabiegu należy śledzić poziom glukozy we krwi.

U pacjentów z chorobami układu krążenia możliwe jest wystąpienie zmian ciśnienia tętniczego (zwykle zmniejszenie) i rytmu pracy serca. Zaleca się dokonywanie pomiarów ciśnienia krwi przy użyciu urządzenia domowego, a w przypadku konieczności dostosowania dawek, należy to zrobić po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Zaburzenie układu pokarmowego (wymioty i biegunka) lub równowagi elektrolitów, należy zwrócić uwagę na zabiegi u pacjentów cierpiących na niewydolność nerek lub nawracające stany zapalne w drogach moczowych.

Suchość w ustach i oczach, bóle głowy, kaszel i pieczenie gardła. Zaleca się picie dużej ilości wody i w razie potrzeby stosowanie kropli do oczu w trakcie i po zakończeniu zabiegu.

Przyjmowanie w czasie ciąży: możliwa niska waga niemowlęcia.

Niepożądane działania dla płodności: możliwe obniżenie jakości plemników u mężczyzn i uszkodzenia płodu u kobiet.

Zwiększony apetyt.

Szkody wynikające z palenia.

Skutki dla funkcji poznawczych

Pogorszenie pamięci, obniżenie uwagi, koncentracji, funkcji nauki, zdolności poznawczych oraz zdolności do przyjmowania złożonych danych – większość skutków jest krótkotrwała i zanika w czasie użytkowania lub po jego zakończeniu.

Zwiększone ryzyko wystąpienia objawów psychotycznych. Poziom tego ryzyka jest wyższy w młodym wieku. Ponadto opisywano halucynacje słuchowe i wzrokowe, paranoję i urojenia. Wrażenia te można złagodzić pijąc naturalny sok pomarańczowo-cytrynowy, biorąc zimny prysznic, słuchając uspokajającej muzyki i dzięki relaksującej atmosferze. Jeśli nie nastąpi poprawa lub jeśli skutek powtórzy się kilka razy, należy skonsultować się z lekarzem.

Ekstremalne zmiany w odczuciach, takie jak: silne pobudzenie, po którym następuje senność, wyostrzenie zmysłów, po którym następuje dezintegracja percepcji, śmiech, który przechodzi następnie w płacz lub odwrotnie.

Marihuana zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii i zaburzeń schizoafektywnych. Jeżeli w rodzinie są osoby cierpiące na te choroby, należy poinformować o tym lekarza.