Ucz się i używaj mądrze

Konopie (nazwa naukowa) są gatunkiem roślin z rodziny Cannabaceae. Marihuana była używana w starożytnych kulturach do leczenia wielu schorzeń, a do chwili delegalizacji w latach 30 ubiegłego wieku była głównym składnikiem wielu leków.

Od czasu delegalizacji aż do XXI wieku marihuana była nieobecna na aptecznych półkach. Jednak zakres jej zastosowań stale rozszerza się od początku XXI wieku, podobnie jak liczba osób stosujących ją w celach medycznych.

W roślinie marihuany znaleźć można ponad 400 związków chemicznych. Najbardziej znane i najlepiej zbadane substancje czynne w roślinie to kannabinoidy typu kannabidiol (CBD) i tetrahydrokanabinol (THC). Oprócz nazwy konkretnego gatunku, produkty z marihuany są klasyfikowane według stężenia tych substancji. Uważa się, że CBD ma szerszy zakres zastosowań medycznych niż THC. Obecnie znane są również inne składniki (kannabinoidy i terpeny), które mają również znaczenie terapeutyczne. Istnieje jednak bardzo niewiele danych z badań medycznych dotyczących ich skutków farmakologicznych. W chwili obecnej dostępne produkty są odpowiednie dla każdego pacjenta w zależności od stężenia substancji czynnych, gatunku i pochodzenia botanicznego tego gatunku (sativa/Indica).

Właściwości odmiany Sativa – uważa się, że ma stymulujące, orzeźwiające działanie i jest bardziej odpowiednia do stosowania w ciągu dnia.

Właściwości odmiany Indica – działa uspokajająco i łagodząco, jest lepsza do stosowania w nocy.

Obecnie większość gatunków jest hybrydowa (mieszana), co ma na celu maksymalizowanie zalet. Każdy pacjent ma własne, specyficzne potrzeby, dlatego ważne jest, aby skład, postać i dawka były dostosowywane oddzielnie i stopniowo. Ponadto zasadne byłoby przyjęcie założenia, że występuje potrzeba łączenia więcej niż jednego produktu w celu osiągnięcia najbardziej odpowiedniego leczenia przy minimalnch skutkach ubocznych.ght